The Bedford Open Epee Tournament 11th October 2015 Bedford Fencing Club Bedford Fencing Club

Results

3 Counties results

 

Results

 

Club Epee Championship 2017

 

Bedford Fencing Club

Club Epee Competition 2017-18

Bunyan Sports Centre

 

 

      Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   PRIME   John      MS 
 2   VITALI   Alex      MS 
 3   PARTRIDGE   George      MS 
 4   DALTON   Matt      MS 
 5   BERRIMAN   Quentin      MS 
 6   BISSELL   Tim      MS 
 7   BROWN   Andrew      MS 
 8   WALKER   Peter      MS 
 9   BAILEY   Adrian      MS 
 10   BLENKINSOPP   John      MS 
 11   BENNETT   Peter      MS 
 12   ATKINSON   Jonah      MS 
 13   SAKARIA   Che      WJ 
 14   MOORE   Catriona      WS 
 15   ALLERSTON   Paul      MS 

 

Document Engarde - 06/12/2017 21:40:06

Bedford Fencing Club

Club Epee Competition 2017-18

Bunyan Sports Centre

 

 

      Tableau of 16

 

 PRIME John  Ms
       PRIME John
16         
         PRIME John
 WALKER Peter  Ms       15/10
       WALKER Peter  
 BAILEY Adrian  Ms     15/11  
           PRIME John
 BERRIMAN Quentin  Ms        
       BERRIMAN Quentin    
12   ATKINSON Jonah  Ms     15/5    
           
13   SAKARIA Che  Wj      by abandonment and by abandonment  
       DALTON Matt    
 DALTON Matt  Ms     15/4    
             PRIME John
 PARTRIDGE George  Ms           15/11
       PARTRIDGE George    
14   MOORE Catriona  Ws     15/6    
         PARTRIDGE George  
11   BENNETT Peter  Ms       15/6  
       BISSELL Tim    
 BISSELL Tim  Ms     9/2    
           VITALI Alex
 BROWN Andrew  Ms         15/10
       BROWN Andrew  
10   BLENKINSOPP John  Ms     5/2  
         VITALI Alex
15   ALLERSTON Paul  Ms       15/11
       VITALI Alex
 VITALI Alex  Ms     15/0

 

Document Engarde - 06/12/2017 21:39:39

 

Club Sabre Championship 2017

 1  Daren Tee      
 2  Will Coster      
 3  Caroline  Clancy Jonah  Atkinson
5 Jacob Provan      
6 Annelise Whittaker      
7 Silvia Brown      
8 Joseph Provan      
9 Catriona Moore      
10 Otto Oligaro      

 

Club Foil Championship 2017

 

 

 

Overall Ranking

 

Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   WILLIAMS   Orlando      MJ 
 2   OGLIARO   Francois      M 
 3   WILLIAMS   Araminta      FJ 
 4   MEGHEN   John      M 
 5   BOWMER   Elinor      FJ 
 6   MALYON   Linda    

 F 

Quarter-finals

 

 WILLIAMS Orlando  Mj
       WILLIAMS Orlando
       
         WILLIAMS Orlando
 BOWMER Elinor  Fj       15/8
       WILLIAMS Araminta  
 WILLIAMS Araminta  Fj     15/13  
           WILLIAMS Orlando
 MEGHEN John  M         15/14
         
 MALYON Linda  F    by abandonment and by abandonment  
         OGLIARO Francois
         
       OGLIARO Francois
 OGLIARO Francois  M    

Poule no 1

                    V/M Indicator HS
OGLIARO Francois M     V4 2 V V V   4/5 13 21
MEGHEN John M   1   3 V V V   3/5 4 19
WILLIAMS Orlando Mj   V V   V V V   5/5 15 25
BOWMER Elinor Fj   0 2 1   1 V   1/5 -12 9
WILLIAMS Araminta Fj   2 4 4 V   V   2/5 2 20
MALYON Linda F   0 0 0 1 2     0/5 -22 3

 

Club Epee Championship 2016/7

 

  Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   BERRIMAN   Quentin      MS 
 2   PARTRIDGE   George      MS 
 3   HARVEY   James      MS 
 3   LUCKMAN   Andrew      MS 
 5   BROWN   Andrew      MS 
 6   TAYLOR   Eleanor      WJ 
 7   PULLAN   Chris      MS 
 8   BAILEY   Adrian      MS 
 9   BLENKINSOPP   John      MS 
 10   CANTERFORD   Gareth      MS 
 11   ROBERTS   David      MS 
 12   CONVINE   Chris      MS 

 

Document Engarde - 07/12/2016 22:40:52

Bedford Fencing Club

Club Epee Competition 2016-17

Bunyan Sports Centre

 

 

      Tableau of 16

 

 BERRIMAN Quentin  Ms
       BERRIMAN Quentin
16         
         BERRIMAN Quentin
 BAILEY Adrian  Ms       14/8
       BAILEY Adrian  
 BLENKINSOPP John  Ms     8/7  
           BERRIMAN Quentin
 BROWN Andrew  Ms         13/10
       BROWN Andrew    
12   CONVINE Chris  Ms     15/8    
         HARVEY James  
13            15/9  
       HARVEY James    
 HARVEY James  Ms        
             BERRIMAN Quentin
 LUCKMAN Andrew  Ms           15/10
       LUCKMAN Andrew    
14             
         LUCKMAN Andrew  
11   ROBERTS David  Ms       15/11  
       TAYLOR Eleanor    
 TAYLOR Eleanor  Wj     14/4    
           PARTRIDGE George
 PULLAN Chris  Ms         15/11
       PULLAN Chris  
10   CANTERFORD Gareth  Ms    by abandonment  
         PARTRIDGE George
15            15/7
       PARTRIDGE George
 PARTRIDGE George  Ms    

 

Document Engarde - 07/12/2016 22:40:02

 

Club Sabre Championship 2015/6

 

Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   TEE   Daren      M 
 2   COSTER   Will      M 
 3   BROWN   Andrew      M 
 3   CLANCEY   Caroline      F 
 5   DIXON   Stuart      M 
 6   THWAITES   Toby      M 
 7   SILVERMAN   Geoff      M 
 8   PARTRIDGE   George      M 
 9   WHITAKER   Annelise      F 
 10   ATKINSON   Jonah      MJ 
 11   AL-TAYIB   Abdul      M 
 12   MATHIEU   Marine      F 

 

Document Engarde - 13/05/2016 07:38:46

 

 Tableau of 16

 

 DIXON Stuart  M
       DIXON Stuart
16         
         CLANCEY Caroline
 WHITAKER Annelise  F      by abandonment
       CLANCEY Caroline  
 CLANCEY Caroline  F     15/12  
           COSTER Will
 COSTER Will  M         15/14
       COSTER Will    
12   MATHIEU Marine  F     15/1    
         COSTER Will  
13            15/13  
       SILVERMAN Geoff    
 SILVERMAN Geoff  M        
             TEE Daren
 TEE Daren  M           15/6
       TEE Daren    
14             
         TEE Daren  
11   AL-TAYIB Abdul  M       15/3  
       PARTRIDGE George    
 PARTRIDGE George  M     15/10    
           TEE Daren
 BROWN Andrew  M         15/11
       BROWN Andrew  
10   ATKINSON Jonah  Mj     15/13  
         BROWN Andrew
15           by abandonment
       THWAITES Toby
 THWAITES Toby  M    

 

Document Engarde - 13/05/2016 07:37:06

 

 Poules, round no 1

 

Poule no 1

                    V/M Indicator HS
TEE Daren M     V V V V 3   4/5 11 23
SILVERMAN Geoff M   3   V 3 V V   3/5 4 21
PARTRIDGE George M   0 2   V V V   3/5 -2 17
BROWN Andrew M   2 V 3   3 V   2/5 -4 18
WHITAKER Annelise F   2 2 2 V   V   2/5 -6 16
ATKINSON Jonah Mj   V 3 4 4 4     1/5 -3 20

 

Poule no 2

                    V/M Indicator HS
DIXON Stuart M     V V V V V   5/5 21 25
AL-TAYIB Abdul M   0   1 1 V 3   1/5 -10 10
COSTER Will M   0 V   3 V V   3/5 2 18
THWAITES Toby M   3 V V   V V   4/5 14 23
MATHIEU Marine F   1 0 2 0   0   0/5 -22 3
CLANCEY Caroline F   0 V 3 0 V     2/5 -5 13

 

Document Engarde - 13/05/2016 07:37:34

 

Club Foil Championship 2015/6

Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   PARTRIDGE   George      M 
 2   BAMBER   Leo      M 
 3   BABCOCK   David      M 
 3   OGLIARO   Francois      M 
 5   KOKKAT   Matthew      MJ 
 6   HARO   David      M 
 7   RIX   Beatrice      FJ 
 8   GILLUM   James      MJ 
 9   AMOS   Rob      MJ 
 10   PULLAN   Chris      M 
 11   WILLIAMS   Orlando      MJ 
 12   VVYAN   Christy      FJ 
 13   MEGHEN   John      M 
 14   ROBERTS   Georgiana      FJ 
 15   SHREEVES   Annemarie      F 
 16   WILLIAMS   Araminta      FJ 
 

 

Poules, round no 1

 

Poule no 1

                  V/M Indicator HS
BAMBER Leo M     V V V V   4/4 16 20
HARO David M   1   V V V   3/4 5 16
SHREEVES Annemarie F   1 1   3 2   0/4 -13 7
RIX Beatrice Fj   1 4 V   V   2/4 -2 15
WILLIAMS Orlando Mj   1 1 V 4     1/4 -6 11

 

Poule no 2

                  V/M Indicator HS
PULLAN Chris M     1 V V 3   2/4 -1 14
BABCOCK David M   V   V V V   4/4 11 20
VVYAN Christy Fj   1 2   V 1   1/4 -7 9
ROBERTS Georgiana Fj   4 3 1   1   0/4 -11 9
KOKKAT Matthew Mj   V 3 V V     3/4 8 18

 

Poule no 3

                    V/M Indicator HS
PARTRIDGE George M     V V V V V   5/5 18 25
OGLIARO Francois M   4   V V V4 V   4/5 12 23
MEGHEN John M   1 2   4 1 V   1/5 -8 13
GILLUM James Mj   1 0 V   1 V   2/5 -8 12
AMOS Rob Mj   1 3 V V   V   3/5 8 19
WILLIAMS Araminta Fj   0 1 1 1 0     0/5 -22 3

 

Document Engarde - 28/05/2016 13:18:36

 

Club Epee Championship 2015/6

 

Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   BERRIMAN   Quentin      MS 
 2   BAMBER   Leo      MS 
 3   BROWN   Andrew      MS 
 3   HARO   David      MS 
 5   BERRIMAN   Joe      MS 
 6   PARTRIDGE   George      MS 
 7   OGLIARO   Francois      MS 
 8   CONVINE   Chris      MS 
 9   JANET   Jean-Luc      MS 
 10   PULLAN   Chris      MS 
 11   BAILEY   Adrian      MS 
 12   ROBERTS   Paul      MS 

 

 

Bedford Fencing Club

Club Epee Competition 2015-16

Bunyan Sports Centre

 

 

      Tableau of 16

 

 BAMBER Leo  Ms
       BAMBER Leo
16         
         BAMBER Leo
 OGLIARO Francois  Ms       15/8
       OGLIARO Francois  
 BAILEY Adrian  Ms     15/12  
           BAMBER Leo
 JANET Jean-Luc  Ms         15/3
       HARO David    
12   HARO David  Ms    by abandonment    
         HARO David  
13           by abandonment  
       PARTRIDGE George    
 PARTRIDGE George  Ms        
             BERRIMAN Quentin
 BERRIMAN Joe  Ms           15/4
       BERRIMAN Joe    
14             
         BERRIMAN Quentin  
11   ROBERTS Paul  Ms       13/10  
       BERRIMAN Quentin    
 BERRIMAN Quentin  Ms    by abandonment    
           BERRIMAN Quentin
 PULLAN Chris  Ms         15/5
       CONVINE Chris  
10   CONVINE Chris  Ms     13/12  
         BROWN Andrew
15            15/7
       BROWN Andrew
 BROWN Andrew  Ms    

 

Document Engarde - 06/12/2015 23:35:38

Bedford Fencing Club

Club Epee Competition 2015-16

Bunyan Sports Centre

 

 

      

 

 

Club Sabre Championship 2014-15

Ranking

Surname

First Name

Club

1

TWAITES

Toby

M

2

ATKINSON

Jonah

M

3

PARTRIDGE 

George

M

3

COSTER

Will

M

5

SILVERMAN

Geoff

M

6

EARL

Silvia

F

7

RIX 

Beatrice 

F

8

CLANCY

Caroline

F

9

BROWN

Andrew

M

10

SUTTON 

Lewis

M

11

KOKKAT

Matthew

M

12

SCHOLTZ 

Orsi

F

 

 

 

Club Foil Championship 2014-15

 

Bedford Club Championships - Senior Foil 2014-15

Bunyan Centre February 2015

 

 

      Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   GOSBEE   Bill      M 
 2   BAMBER   Leo      M 
 3   BLENKINSOPP   John      M 
 3   BROWN   Andrew      M 
 5   KOKKAT   Matthew      MJ 
 6   SUTTON   Louis      MJ 
 7   OGLIARO   Francois      M 
 8   BABCOCK   David      M 
 9   BELAU-CONLON   Sophie      M 
 10   RIX   Beatrice      FJ 
 11   GRIGSBY   Kit      MJ 
 12   PEER-BONSU   Lucas      MJ 
 13   VVYAN   Christy      FJ 
 14   STANTON   Rebecca      FJ 
 15   GILLUM   James      MJ 

 

Document Engarde - 28/04/2015 13:38:44

    Tableau of 16

 

 GOSBEE Bill  M
       GOSBEE Bill
16         
         GOSBEE Bill
 OGLIARO Francois  M       15/11
       OGLIARO Francois  
 RIX Beatrice  Fj     15/8  
           GOSBEE Bill
 SUTTON Louis  Mj         15/3
       SUTTON Louis    
12   PEER-BONSU Lucas  Mj     15/14    
         BLENKINSOPP John  
13   VVYAN Christy  Fj       15/4  
       BLENKINSOPP John    
 BLENKINSOPP John  M     15/0    
             GOSBEE Bill
 KOKKAT Matthew  Mj           14/10
       KOKKAT Matthew    
14   STANTON Rebecca  Fj     15/12    
         BROWN Andrew  
11   GRIGSBY Kit  Mj       15/9  
       BROWN Andrew    
 BROWN Andrew  M     15/4    
           BAMBER Leo
 BELAU-CONLON Sophie  M         13/12
       BABCOCK David  
10   BABCOCK David  M     15/7  
         BAMBER Leo
15   GILLUM James  Mj       9/4
       BAMBER Leo
 BAMBER Leo  M     15/1

 

Document Engarde - 28/04/2015 13:36:53

 


Junior Foil 2014-15

 

Louis Sutton Beat Bea Rix 10/9


Ranking of poules, round No 1 (ordered by ranking - 7 fencers)
page 1/1
rank name and first name club nat. V/M ind. HS group
1 EARL Silvia BEDFOR GBR 0.833 18 26 qualifier

2 OLIGARIO Francois BEDFOR GBR 0.833 16 29 qualifier

3 RIX Bea BEDFOR GBR 0.667 4 22 qualifier

4 JANET Jean-Luc BEDFOR GBR 0.500 0 19 qualifier

5 BROWN Andrew BEDFOR GBR 0.333 -7 20 qualifier

6 BAILEY Adrian BEDFOR GBR 0.333 -11 16 qualifier

7 SUTTON Louis BEDFOR GBR 0.000 -20 10 qualifier
 


Club Epee Competition 2014-15

 

 Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   BERRIMAN   Quentin      MS 
 2   BROWN   Andrew      MS 
 3   PARTRIDGE   George      MS 
 4   BAMBER   Leo      MS 
 5   OGLIARO   Francois      MS 
 6   CONVINE   Chris      MS 
 7   BLENKINSOPP   John      MS 
 8   BAILEY   Adrian      MS 
 9   SCHOLTZ   Orsolya      WJ 
 10   BERRIMAN   Joe      MS 

Bedford Open Epee 2014

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   NORTHAM   Stephen      BIRMINGHAM 
 2   BRYAN   Wayne      CADS 
 3   MAYNARD   Calum      EGHAM 
 3   PARTRIDGE   George    

 HUNTINGDONSHIRE 

 

Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   STEINER   Christine      HAVERSTOCK 
 2   MAYLE   Rebecca      READING 
 3   JARROLD   Heather      CADS 
 3   REDDING   Megan      CADS 

 

Full Results

 


Bedford Open Epee 2013

 

Full Results

 

 


Club Epee 2013

Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   JANET   Jean-Luc      MS 
 2   BAMBER   Leo      MS 
 3   BLENKINSOPP   John      MS 
 3   EARL   Silvia      WS 
 5   PULLAN   Daniel      MS 
 6   BROWN   Andrew      MS 
 7   SHEARN   Andrew      MS 
 8   OGLIARO   Francois      MS 
 9   COSTER   Will      MS 
 10   HILLIER   John      MS 

 


Club Foil 2013

 

  Overall ranking

 

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   BAMBER   Leo      M 
 2   EARL   Silvia      F 
 3   BLENKINSOPP   John      M 
 3   OGLIARO   Francois      M 
 5   BROWN   Andrew      M 
 6   LEITH   Russ      M 
 7   RIX   Beatrice      FJ 
 8   HERSEY   Mike      M 
 9   BALDWIN   Graeme      M 
 10   TAYLOR   Lewis      MJ 
 11   SUTTON   Louis      MJ 
 12   CLARK   Tom      M